Uutislistaukseen

Avioliittoon vihkiminen, avioliiton siunaaminen tai vihkivalojen uusiminen onnistuu HÄÄYÖNÄ helluntaiaattona 23.5. Akaan kirkossa - HÄÄYÖ TÄYNNÄ!

Ilmoittautumisia hääyöhön on tullut jo niin paljon, ettei uusia ilmoittautumisia voida valitettavasti ottaa enää vastaan! Iloitsemme suuresti hääyön saamasta suosiosta!

* * * * *

Nyt voit mennä vaivattomasti ja tunnelmallisesti naimisiin Akaan kirkossa helluntaiaattona 23.5.!

Haluaisitteko juhlalliset ja tunnelmalliset kirkkohäät vähällä vaivalla? Hääyössä se on mahdollista! Vastaavia häätapahtumia järjestetään ympäri Suomen. Mukaan tarvitaan vain oma rakas ja todistus avioliiton esteiden tutkinnasta. Riittää kun tulette paikalle ja sanotte ”tahdon”, seurakunta järjestää kaiken muun ja tarjoaa vielä kakkukahvit juhlan kunniaksi!

Myös avioliiton siunaaminen tai vihkivalojen uusiminen on mahdollista toteuttaa hääyönä. Toimitus on maksuton.

* * * * *
Hääyö on ainutlaatuinen, pienimuotoinen vihkitilaisuus, jossa saman illan aikana vihitään yksitellen useita pareja. Hääyössä kaikki musiikista pieneen tarjoiluun on järjestetty sinulle valmiiksi. 

Talo tarjoaa tarvittaessa todistajat, mutta myös omat vieraasi ovat tervetulleita.

Vihkiaikoja on klo 18 alkaen puolen tunnin välein. Vihkiajat annetaan ilmoittautumisjärjestyksessä. Illan viimeinen pari vihitään klo 23:30. Ennen vihkimistä pappi ottaa yhteyttä ja sopii etukäteiskeskustelusta, ja keskustelun yhteydessä myös paperiasiat katsotaan läpi. 

Juhlaan ei tarvita välttämättä erityistä hääasua, kunhan asu on kirkkotilaan soveltuva. Hääyössä tarvitsette vain toisenne, esteiden tutkintatodistuksen sekä halutessanne sormukset. Voitte myös hakea siunauksen liitollenne, joka on solmittu siviilimenoin aiemmin.  

Vihittäväksi voi tulla ihan kahdestaan, sillä seurakunta huolehtii tarvittaessa todistajista, mutta suurta hetkeä saa toki tulla juhlistamaan isollakin porukalla – kirkossa on kyllä tilaa. Vihkimisen jälkeen seurakunta tarjoaa kakkukahvit hääparille ja heidän lähimmille ystävilleen ja sukulaisille. Kahvitilaisuuden vierasmäärä tulee kertoa ilmoittautumisen yhteydessä.

Kotiseurakunta lahjoittaa avioliittoon vihittäville Raamatun. Jos avioliittoon vihittävät ovat muualta kuin Akaan seurakunnasta, he voivat pyytää Raamatun omasta seurakunnastaan.

Jos vihkipari haluaa, avioliitto kuulutetaan kirkossa ja heidän liittonsa puolesta rukoillaan jumalanpalveluksessa. 

Lisätietoja kertoo seurakuntapastori Sirpa Piirto, puh. 040 709 3430. Ilmoittautumiset viimeistään torstaina 30.4.2026 seurakunnan sähköpostiin akaan.seurakunta@evl.fi.

YHTEENVETO:
Mukaan tarvitset vain nämä:
•    Tuleva puoliso ja halutessanne sormus tai sormukset
•    Avioliiton esteettömyystodistus
•    Molempien henkilöllisyystodistukset
•    Vihkiraamatun saat kotiseurakunnastasi

Mitä pitää ottaa huomioon?
•    Avioliiton esteiden tutkinta

Ennen avioliittoon vihkimistä tutkitaan, ettei aiotulle liitolle ole laillista estettä. Parin on pyydettävä avioliiton esteiden tutkintaa viimeistään viikkoa ennen vihkipäivää. Esteiden tutkinta kestää vähintään seitsemän päivää, minkä jälkeen todistus esteiden tutkinnasta lähetetään pariskunnalle kotiin. Todistus on voimassa 4 kuukautta. Esteiden tutkinta kannattaakin hoitaa hyvissä ajoin.

Ilman esteettömyystodistusta ei voi vihkiä, joten todistus täytyy säilyttää tallessa. Todistus avioliiton esteiden tutkinnasta on otettava mukaan vihkitilaisuuteen.

Esteettömyystodistuksen saa siltä väestörekisterinpitäjältä, jonka rekisterissä vihittävät ovat. Jos osapuolet ovat kirjoilla eri rekistereissä, käännytään jommankumman rekisterinpitäjän puoleen. 

Akaan seurakunnan jäsenten avioliiton esteiden tutkinta tapahtuu:
•    Tampereen aluekeskusrekisterissä: https://www.akrtampere.fi
•    Esteiden tutkinnan voi tilata myös sivustolla https://esteidentutkinta.fi/

Kirkollisen vihkimisen edellytyksenä on, että molemmat vihittävät ovat rippikoulun käyneitä ev. lut. kirkon jäseniä. Jos toinen vihittävistä kuuluu muuhun kristilliseen kirkkokuntaan ja toinen ev. lut. seurakuntaan, on vihkiminen yleensä mahdollista. Vihkimisen edellytykset tarkastetaan esteettömyyttä tutkittaessa.

Jos todistus pyydetään digi- ja väestötietovirastosta eikä siinä ole merkintää seurakunnan jäsenyydestä ja rippikoulun käymisestä, ei todistus ole riittävä kirkolliseen vihkimiseen. Kirkollinen vihkiminen voidaan suorittaa vain, jos kumpikin puoliso kuuluu kirkkoon ja on konfirmoitu. Pappi ei suorita siviilivihkimistä, mutta kirkossa voidaan suorittaa avioliiton siunaus tässä tapauksessa. 


 

Wed Apr 15 09:55:00 EEST 2026