Rippikoulu on noin puolen vuoden mittainen tutustuminen seurakuntaan ja kristilliseen uskoon. Rippikouluun osallistuminen on vapaaehtoista.

Rippikoulun tavoitteena on, että

  • nuori saa eväitä elämäänsä, kun rippikoulussa pohditaan elämään ja uskoon liittyviä asioita yhdessä muiden nuorten ja seurakunnan aikuisten kanssa
  • nuori vahvistuu siinä uskossa, johon hänet on kasteessa otettu
  • kasvaa rakkaudessa lähimmäiseen
  • oppii elämään rukouksessa ja seurakuntayhteydessä.

Rippikoulut vuonna 2022


Talvi-Syöte

Tarmo Repo
0407154788
tarmo.repo@evl.fi

Leena Sorsa
0505744116
leena.sorsa@evl.fi


Talvi-Toukola

Jani Myllylä
0407422711
jani-petteri.myllyla@evl.fi

Sirpa Piirto
0407093430
sirpa.piirto@evl.fi


Toukola 1

Veera Mannila
0503494326
veera.mannila@evl.fi

Sirpa Piirto
0407093430
sirpa.piirto@evl.fi


Toukola 2

Tiina Helenius
0406586996
tiina.helenius@evl.fi

Rauli Helenius
0405538485
rauli.helenius@evl.fi


Toukola 3

Jani Myllylä
0407422711
jani-petteri.myllyla@evl.fi
 

Toukola 4

Tiina Helenius
0406586996
tiina.helenius@evl.fi

Rauli Helenius
0405538485
rauli.helenius@evl.fi
 

Päivölä

Tarmo Repo
0407154788
tarmo.repo@evl.fi

Leena Sorsa
0505744116
leena.sorsa@evl.fi


Päivärippikoulu

Veera Mannila
0503494326
veera.mannila@evl.fi

Ali Kulhia
0407398390
ali.kulhia@evl.fi

Konfirmaatiokulkue
Rippileirin isoset

​​​​​