Hautojen hoito
Hautausmaatoimisto
Jussintie 8, 37800 Akaa
Haudanhoitosopimuksen voi tehdä yhdelle kesälle (kukkahoito kesäkukilla). Kesähoidosta tulee hoitokauden päätyttä automaattisesti tarjouskirje seuraavan vuoden maalis-huhtikuussa, jolloin laskun maksamalla vahvistaa hoitosopimuksen jatkumisen tulevalle hoitokaudelle.
Perennahoitosopimus tehdään viideksi vuodeksi. Hoito maksetaan kerralla koko viiden vuoden sopimusajalta ja hoitosopimus syntyy, kun maksusuoritus on kirjautunut seurakunnan järjestelmään.
HAUDANHOITOHINNASTO 2025
PERENNAHOITO (perennat ovat monivuotisia ruohovartisia koristekasveja) on luonnonmukainen vaihtoehto haudan hoitoon, se on ympäristöystävällisempi ja lisää hautausmaiden monimuotoisuutta. Hoitoa ei voi muuttaa kesken sopimuskauden.
- kasvualustan vaihto
- perennat ja niiden istutus ensimmäisenä hoitovuotena
- perennojen kastelu ja lannoitus
- perennojen kuihtuneiden osien poisto syystöiden yhteydessä
- seurakunta valitsee istutettavat perennat kasvupaikan olosuhteiden mukaan
- seurakunta ei poista perennoja hoidon päättyessä
Perennahoito Hoitoaika 5 vuotta |
Vierekkäisiltä hautapaikoilta 1 paikka 320 € 2 paikkaa 370 € 3 paikkaa 420 € 4 paikkaa 470 € |
KESÄHOITO
- kasvualustan vaihto
- kesäkukat ja niiden istutus juhannukseen mennessä
- kukkien hoito, kastelu ja lannoitus
- kukkien poistaminen hoitokauden jälkeen ja multapinnan tasaus
- kesähoito päättyy syyskuun loppuun mennessä tai ensimmäiseen syyshallaan
Kukkahoito, kesäkukilla/ 1 kasvukausi |
Vierekkäisiltä hautapaikoilta 1 paikka 90 € 2 paikkaa 110 € 3 paikkaa 130 € 4 paikkaa 150 € 5 paikkaa 170 €
|
Haudan kasteluhoito; hoitoon sisältyy omaisten hankkimien ja istuttamien kukkien kastelu, lannoitus ja siistinä pito.
Kasteluhoidon hinta haudalla on 90 €/kesä.