Soitinyhtye Ad libitum

Ad libitum on merkitsee musiikkiterminä “oman mielen mukaan”. Se tuli vuonna 2008 perustetun soitinyhtyeen nimeksi kuin itsestään.

Yhtye keskittyy lähes pääasiassa instrumentaalimusiikkiin, jota pyrimme valmistamaan paitsi erilaisiin palvelutehtäviin seurakunnassa, muun muassa jumalanpalveluksiin ja juhlatilaisuuksiin, mutta myös aivan itsenäisenä musiikin harjoittamisen muotona. Ohjelmistossa on teoksia Bachista Myrskyluodon Maijaan, mukana on myös Heitor Villa-Lobosin ja Astor Piazzollan sävellyksiä, joten repertuaari on hyvin monipuolinen.

Ad libitum on tarkoitettu  jousi- ja puhallinsoittajille. Kaikki yhtyeen sovitukset ovat kanttori Juha Salmesvuoren käsialaa.

Yhtyeessä musisoivat tällä hetkellä: Kaisa-Reeta Järvenpää, viulu, Katariina Mahkonen, klarinetti, Suvi-Marja Holkeri-Salmesvuori, tenorisaksofoni sekä Juha Salmesvuori, kontrabasso.

Kiinnostuitko? Ota yhteyttä kanttori Juha Salmesvuori, puh. 040 721 1182

 

Ad Libitum -soitinyhtyeen neljä jäsentä soittamassa Akaan siunauskappelissa.
Ad libitumin soittajat  Akaan kirkon urkujen edessä soittimineen.

Ota yhteyttä

Kanttori
Kirkkotori 10
37800 Akaa

Vapaapäivät maanantai ja tiistai.