Kaikille avoin Even ja Ossin ilmaiskonsertti sunnuntaina 27.4. klo 15 Akaan kirkossa - Hanna-Mari toivottaa jokaisen tervetulleeksi

Maanläheisestä ja tunnelmallisesta musiikistaan tunnetut Eve ja Ossi esiintyvät Akaan kirkossa sunnuntaina 27.4. klo 15 alkavassa ilmaiskonsertissa.
Konsertin taustalla on Akaan seurakunnassa aikoinaan 18 vuoden ajan työskennellyt Hanna-Mari Levänaho (ent. Yogaswaran). Hän haluaa viisikymppistensä merkeissä antaa lahjan - kaikille avoimen ja ilmaisen konsertin - koskettavan musiikin välityksellä.
”Kohta 50 vuotta on elämää maisteltuna. Opettelen elämään ’sitten kun -elämän’ tilalla ’nyt kun -elämää’. Akaassa on tullut koettua ja opittua monenlaista. Tulimme tänne perheen kanssa vuonna 2001 ajatuksissa pysyä täällä muutamia vuosia.
Aloitin diakonissana Akaan seurakunnassa Toijalassa. Hyvin olemme sitten lopulta täällä viihtyneet: olemme kohdanneet ihania ihmisiä, ystäviksikin tulleita. Kodiksi tullut ympäristö vaikutti kyläreissun pituuden kasvamiseen”, nykyisin lastensuojelussa työtä tekevä ja psykoterapeutiksi opiskeleva Hanna-Mari sanoo.
Even ja Ossin herkät tulkinnat elämänmakuisista aiheista vetoavat Hanna-Mariin, ja hän haluaa tarjota saman elämyksen myös muille. Duon sanoitukset kertovat tarinoita arjesta, ihmissuhteista ja oman elämän kipuiluista käsitellen niitä kristityn arvomaailman pohjalta. Kaiken taustalta löytyy toivoa antava luottamus armolliseen Jumalaan.
”Toivotan kaikki sydämellisesti tervetulleiksi konserttiin lempeän ja hoitavan musiikin pariin jakamaan yhteistä matkaa elämänkaarellamme. Pohditaan elämää yhdessä, koska yhdessä jaksamme paremmin. Kun tunnemme itsemme ja sydämemme, auttaa sekin jaksamaan niin monella tapaa täyteläisessä elämässä”, Hanna-Mari kutsuu.
Konsertin päätteeksi on kahvitarjoilu.
Konsertti on Hanna-Mari Levänahon voimaannuttava lahja kaikille.
* * * * *
Eve ja Ossi
Vuonna 2012 yhteisen taipaleensa aloittanut pariskunta on julkaissut viisi pitkäsoittoa ja tehnyt satoja keikkoja erilaisissa tilaisuuksissa ympäri Suomen.
11.3.2025 09.48